Studenti "na ulici"

26.08.2019

 Studentům zanedlouho začíná školní rok. Bohužel ne na všechny studenty vysokých škol čeká volná postel na kolejích. Koleje univerzit hlásí plno. Co teď?

Pronájem? To je jedna z možností. Ovšem v tuto chvíli už je snad i pozdě hledat byt k pronajmutí. Poptávka je vysoká i z důvodu, že je obtížnější získat hypoteční úvěr. To samozřejmě nepomáhá ani studentům, protože pokud má majitel nemovitosti na výběr mezi pracujícím párem a studenty, téměř vždy se rozhodne pro pracující osoby nebo třeba rodinu. Spousta majitelů už při zadání bytu do pronájmu uvádí, že bydlení není vhodné pro studenty. Bojí se, že byt nebo i dům, který si koupili jako investici, budou muset minimálně jednou ročně dávat znovu do kupy především po bujarých studentských večírcích. Navíc ceny pronájmů rostou v souvislosti s rostoucími cenami samotných nemovitostí.

Další možností je bydlení v městském bytě. Ty nejsou tolik finančně náročné, ale záleží, jaké podmínky k přidělení městského bytu jednotlivá města mají. Většinou je však potřeba mít v daném městě trvalé bydliště. Olomouc má například k dispozici studentské ubytování v Hotelovém domě, které opravdu není tolik finančně náročné.

Je docela dobré se zamyslet, zda je vůbec potřeba hledat ve městě studia bydlení. Není dojezdová vzdálenost akceptovatelná? Ve vlaku nebo autobuse se dá hoďku vydržet a ještě se něco naučit a se slevovými kartami vyjde jízdné třeba i levněji než nějaký ten pokojík v místě studia.

Ať už vyberete jakoukoli možnost bydlení, učte se, vzdělávejte se! Vaše vědomosti Vám nikdo nevezme a až se stanete profíkem ve svém oboru třeba si budete moct pořídit Vy byt jako investici a můžete jej zkusit pronajímat třeba studentům :)

Petra Bednářová