Stavba domu od roku 2020

12.08.2019

Koupili jste si pozemek a čekáte na vhodnou dobu pro začátek výstavby? Už Vám zbývá poměrně krátká doba na to, aby Váš nový dům nemusel splňovat parametry pasivního domu. Už jste slyšeli něco o změnách při stavbě domu, které by měly být platné od příštího roku? Že ne? Tak Vás s několika informacemi krátce seznámím.

"Novinku" už v roce 2010 přinesla EU a v této souvislosti byla vydaná novela směrnice o energetické náročnosti budov a u nás v ČR byl zaveden termín "budovy s téměř nulovou spotřebou energie". V praxi to pro nás znamená, že od roku 2020 se v rámci celé EU budou stavět budovy, které tuto téměř nulovou normu budou muset splňovat. Tyto normy splňují především tzv. pasivní domy, jež se vyznačují minimální spotřebou energie na ohřev vody nebo vytápění. Platit budou přísnější pravidla i při rekonstrukcích stávajících objektů.

Zajímavosti i technické parametry pasivních domů si můžete přečíst třeba zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Pasivn%C3%AD_d%C5%AFm

Přísnější pravidla se nebudou týkat menších chat, rekreačních nebo památkových objektů nebo pokud se bude provádět rekonstrukce menšího rozsahu již stávající budovy.

Při výstavbě nového domu nebo i při rozsáhlejší rekonstrukci se zajímejte o platné probíhající dotace z programu Nová zelená úsporám, kde momentálně platí - čím úspornější dům, tím vyšší dotace. A především se obraťte na takovou stavební firmu nebo živnostníka, kteří mají potřebné informace o aktuálních změnách a jejich parametrech. A věřte, že prvotní rozčarování kvůli vyšším nákladům za stavbu, bude brzy vykompenzováno úsporami energií a vědomím, že děláte něco i pro životní prostředí.

Ještě bude záležet, zda se nebude pasivita prokazovat jen na papíře a zhotovitelé nebudou s čísly v projektech jen čarovat...

Petra Bednářová