Půjčky pro mladé

20.06.2018

Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda dne 19.6.2018. Půjčky na bydlení navrhovala již předchozí vláda, ale kvůli velmi nízkým částkám o ně byl mizivý zájem.

Nová verze zahrnuje tři kategorie. Na modernizaci bytu půjčí stát až 300 tis. korun se splatností 10 let. Na koupi bytu je horní hranice stanovena na 1,2 mil. korun a v případě stavby nebo koupě rodinného domu si lze půjčit až 2 mil. korun. U koupě nebo stavby byla splatnost stanovena na max. 20 let, ve výjimečných případech, jako je např. vážná nemoc, 25 let. Úvěr bude poskytnut do maximálně 80 % skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi a u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku.

Mladí lidé mohou o úvěr žádat od 15. srpna letošního roku, kdy celková výše vyčleněných peněz ze Státního fondu rozvoje bydlení činí pro tento rok 650 mil. korun. V dalších letech by měl fond počítat s 1 mld. korun na rok.

Výhodou je samozřejmě nízký úrok, který byl stanoven na pouhé 1 % s garantovanou platností po celou dobu splácení.

A kdo vlastně může o úvěr žádat? Manželé nebo registrovaní partneři, kdy je alespoň jeden ze žadatelů mladší než 36 let. A dále nesezdané páry, kde je ovšem podmínkou péče o dítě do 15 ti let.

Tak uvidíme, zda se vyplní proroctví ministryně pro místní rozvoj v demisi Kláry Dostálové (ANO), která si myslí, že zájem o půjčky na bydlení pro mladé by mohl být dlouhodobý.

Petra Bednářová