Proč (ne)využít služeb realitky 2.část

29.07.2018

A mám tu pro Vás další část článku věnující se podivným praktikám realitních makléřů zaměřenou na to, jak se Vám může realitní makléř "dostat pod kůži". 


Koupím byt v této lokalitě. Neznám snad nikoho, kdo by tuhle formuli, snad až realitní zaklínadlo, vhozené do poštovní schránky, neznal. Jedná se samozřejmě o vzkaz realitního makléře hledajícího nemovitost k prodeji. Nic víc, nic míň. Jen mě překvapuje, že ač je tohle dost "profláknutý" trik, stále se najdou makléři, kteří tuhle fintu zkouší.

Také se ještě můžeme setkat s fiktivním zájemcem - realitním makléřem nebo jeho "komplicem", který k Vám příjde na prohlídku a vše si důkladně nafotí. Poté tuto nemovitost začne bez Vašeho vědomí inzerovat. Samozřejmě se mu může ozvat potenciální klient a Vás už potom není těžké zkontaktovat, podepsat exlusivní smlouvu atd. atd. Ponaučení - před focením prostor si nechejte podepsat prohlášení o tom, že pořízené fotografie jsou jen pro soukromé účely a jejich zveřejněním hrozí pokuta.

Další nehoráznou drzostí je zatajení důležitých skutečností. Často se jedná o realitního makléře, kterému prodej nemovitosti nevyšel z důvodu přiznání nějakého zásadního nedostatku, tak se prostě rozhodne, že dalšímu klientovi tento nedostatek zatají i přesto, že se klient na tento konkrétní problém zeptá. Prostě realitní makléř lže, jako když tiskne. Ale pozor! Pokud jste takovou nemovitost koupili a tento nedostatek by mohl snížit cenu nemovitosti, neváhejte celou věc řešit občansko-právní cestou.

Poslední věc, kterou bych chtěla zmínit, jsou odhady nemovitosti zdarma přes internet. Po řádném vyplnění všech parametrů Vaší nemovitosti, Vás za pár dní kontaktuje realitní makléř, který Vám přeochotně nabídne osobní předání odhadu. Proč asi? Jen chci, aby jste i na tuhle skutečnost byli připraveni.

Přeji hodně štěstí při prodeji či pronájmu!

Petra Bednářová