Proč (ne)využít služeb realitky 1.část

05.07.2018


Víte, že je v České republice největší počet realitních makléřů v přepočtu na počet obyvatel z celé EU? Není divu, že v takové záplavě se najdou tací, kteří kazí jméno realitním kancelářím, protože, aby prodali nebo pronajali cokoli, využívají všelijakých podvodných technik.

Na internetu najdete hromady článků a diskuzí o nekalých praktikách realitních makléřů a není divu, že se tolik majitelů rozhodne prodat svou nemovitost bez realitky. Ve zkratce bych Vám chtěla některé nekalosti představit.

Nejčastěji se propírá exlusivní smlouva (výhradní zprostředkovatelská smlouva). V podstatě pokud je dobře sepsaná a klient je s ní řádně seznámen, nevidím důvod, proč by měla být sama o sobě nekalou praktikou. Je faktem, že některé realitní kanceláře využívají nevědomosti svých klientů a dělají exluzivitu jen pro sebe a ne pro klienta. Třeba tak, že exlusivní smlouva nezahrnuje žádné služby, takže realitní kancelář shrábne provizi a Vy si vyřiďte komplet papírování kolem.

S touto praktikou souvisí další podivná praktika a to taková, že Vám realitní makléř nabídne prodej Vaši nemovitosti za super vysokou cenu. Tímto Vás chce samozřejmě nalákat k podpisu pro něj výhodné zprostředkovatelské smlouvy a po čase "světe, div se!" musíte postupně s cenou dolů až na reálnou tržní hodnotu. Zbytečně se tím celý prodej protáhne.

Dále pozor na falešného zájemce! Makléř Vás kontaktuje, že má vážného zájemce o Vaši nemovitost, který ji chce koupit, a po prohlídce si od Vás makléř nechá podepsat zprostředkovatelskou smlouvu. "Zájemce" si po podpisu smlouvy koupi rozmyslí, ale Vy už jste ve spárech této realitní kanceláře.

Prosím vždy si při podpisu dávejte pozor, řádně čtěte a pokud nerozumíte slovíčkaření, dejte smlouvu k nahlédnutí odborníkovi nebo někomu, kdo této problematice alespoň trošku rozumí... Nebo prostě využijte služeb poctivé realitní kanceláře:)

A jak se Vám může makléř "dostat pod kůži"? O tom v příštím článku...


Petra Bednářová