Dávky na bydlení

15.06.2018

Poslanci debatovali o dávkách na bydlení. Čtyři strany potom schůzi zatrhly.


Dne 14.6.2018 se konala mimořádná schůze sněmovny, kde se mělo řešit omezení dávek na bydlení. Bohužel žádné novinky nepřinesla, jelikož poslanci program neschválili. Lidovci chtěli přimět ministerstvo práce a sociálních věcí k odložení změn, protože by podle nich došlo ke zvýšení rizika chudoby u až ¼ mil. domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů.

Ministerstvo práce i přes zmírnění svého původního návrhu i nadále počítá s nižšími dávkami a se zúžením okruhu lidí, kteří by měli na pomoc nárok. Původně ministerstvo chtělo lidem na ubytovnách započítat jen ½ normativu místo současných 80%. Resort svou původní představu zmírnilo na 60% normativu.

Normativem se rozumí průměrné celkové náklady na bydlení dle velikosti obce a počtu členů v domácnosti. Je propočítáván na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikost bytu pro daný počet osob.

Ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) ve sněmovně řekla, že změny omezí nadužívání a zneužívání dávek. Peníze mají podle ní směřovat k potřebným lidem a ne k těm, kteří si na dávkách postavili byznys.

V ČR se aktuálně vyplácejí dvě dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení, který přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Jeho poskytování podléhá testování příjmů rodiny a nákladů na bydlení za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí.

Doplatek na bydlení, což je dávka pomoci v hmotné nouzi, jehož výše je stanovena tak, aby po zaplacení nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií zůstala osobě či rodině částka na živobytí. Podmínkou na přiznání doplatku je získání nároku na příspěvek na živobytí.

Petra Bednářová